Rehber

Yüksek Libidoya Neden Olan 9 Şey

Lazy

Yüksek Libidoya Neden Olan 9 Şey

Libido; şahsa göre değişir ve libido civarınızı çevrenizdekilerle kıyaslamak yerine, yüksek libido bilmeniz daha iyi bir düşünce olabilir. Libido halunuz bundan sonra günlük yaşantınızı etkiliyorsa, bunun ve neler yapabileceğiniz ile ilgili birtakım önerileri derledik. İşte yüksek libidoya neden olan 9 şey…

Hormonlar

Hormonlar ve cinsel dürtü deyince genelde akla testosteron gelir. Aslında, testosteron cinsiyetler arası cinsel fonksiyon ve istek ile bağlantılıdır ve testosteronunuz yüksek bulunduğunda libidonuz da yükselir. Düzenli egzersiz ya da yetişkinliğe girme gibi etkenler testosteron artışıyla ilişkilendirilir. Eksperlera göre hem östrojen hem de progesteron libidoyu etkileyebiliyor. Örneğin yeni birisi ile tanıştıysanız ya da Romantizm dönemlerinde bu hormonlar harekete geçiyor, bu yüzden libido birtakım durumlarda yeni bir ilişkinin başlangıcında daha yüksek görünebiliyor.

Diyet

Afrodizyak olarak adlandırılan birtakım besinlerin insanlarda libidoyu artırdığına inanılıyor. Çikolata ve peynir gibi yiyecekler, feniletilamin adı verdiği bir madde içerir. Eksperler bu maddenin, sevgi hissine reaksiyon olarak beyin doğrulusunda imal edilen natural bir amfetamin bulunduğunu söylüyorlar. Afrodizyakların, libidoyu artırdığı konusu ile ilgili hala net tetkik neticeleri olmasa da istiridye, avokado ve omega-3 yağları gibi birtakım vakitgelen afrodizyakların, hormonları ve bundan dolayı cinsel sağlığı destekleyen vitaminler ve mineraller içerdiği söyleniyor.

Yüksek Libidoya Neden Olan 9 Şey

Alkol

Genel olarak, çoğu insan alkolün kendilerini daha rahat hissetmelerini sağladığını ve libidoların harekete geçmesine imkan olma ihtimalini düşünüyor.

Sık sık mastürbasyon

Sık sık mastürbasyon gerçekleştirme hem direkt olarak hem de dolaylı olarak libidoyu artırabilir. Eksperler, bedenimiz çok uzun vakit ilgi dağınıklığı, gerilim ya da partnerimizin olmaması gibi nedenlerde uyarılmadığı dönemlerde, libidomuzun düştüğüne ilgi çekiyor. Yani, mastürbasyon dahil cinsel hayatımız ne kadar derli toplu olursa fizyolojik olarak uyarılmak o basit olur. Hem de bu hal, dopamin ve testosteron gibi hormonları da artırabiliyor.

Regl dönemleri

Regl döneminizden evvelce ya da reglken daha yoğun cinsel dürtüler hissediyor olabilirsiniz. Kadın sağlığı uzmanı Dr. Suzanne Gilberg-Lenz, adet döngüsü vakitsince ortaya gelen hormonal dalgalanmaların libidoyu hem artırabileceğini hem de azaltabileceğini söylüyor. Yumurtalıkların oluşumu esnasında hem testosteron hem de östrojenin doruk yapıyor (adet döneminden aşağı yukarı 14 gün evvelce) ve bu iki hormonun akışının cinsel dürtüyü artırdığını söylüyor.

Yüksek Libidoya Neden Olan 9 Şey

Hamilelik

Hamilelik esnasında cinsel uyarılmayı artırabilecek birkaç etken var. Kadın vücudundaki östrojen cinsel dürtülerini artırabiliyor. Buna ek olarak, Dr. Wendie Trubow, “Genital bölgelere giden çok daha çok kan akışı var, bu da hisleri tetikliyor ve natural olarak duygusallaştırıyor. Böyle dönemlerde hekiminize netlikle danışmalı ve neler yapabileceğiniz ile ilgili düşünce almalısınız” diyor.

Tuvalet ihtiyacı

Eğer tuvaletiniz geldiği zaman bekletiyorsanız, bu hal cinsel dürtülerinizin tetiklenmesine sebep olabilir. Klitoris, vajina ve üretra birbirine çok yakın bulunduğu amacıyla dolu bir mesane cinsel organlara baskı uygulayabilir ve uyarılmayı tetikleyebilir.

Mevsim geçişleri

Çalışmalar, yaz aylarında erkek testosteronunda düşüşün bulunduğunu ve sonbaharda da tam tersi yükselişin yaşandığını gösteriyor. Bu da mevsimsel farklılıkların hormonları etkilediği manasına geliyor. Hem de aylara, havaya göre değişen ruh halimiz de isteksizliğe ya da aşırı cinsel isteğe namacıyla olabiliyor.

Çevresel etkenler

Gün içersinde libidonuzu yükselten çoğu bölgesel etkenle karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Örneğin yeni evlenmiş olmanız, erotik mesajlaşmalar ya da hoşlandığınız, çekici bulduğunuz birinin yanısıra olmanız hormonlarınızı harekete geçirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.