Rehber

Vajinismus Hakkında Merak Edilenler

Lazy

Vajinismus Hakkında Merak Edilenler

Vajinismus bozukluğu bizim ülkemizde gerektiğince sık görülen cinsel problemlerden biridir. Cinsel birleşme ile alakalı endişe duyulması neticesinde ilerleyen kasılmalar neticesi birleşme imkânsız duruma gelebilmekte bazı durumlarda de zor ve acılı bir şekilde olmaktadır.

Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel temasta ön sevişmede hiçbir problem olmamasına karşın tam birleşme anı geldiği zaman bayanın kendisini istemsiz bir şekilde kasması neticesinde birleşmenin gerçekleşememesidir. Kasılma yalnızca vajinal kaslarda değil, boyun kaslarına kadar bütün bedende izlenebilir. Bilinçdışı, refleks olarak gerçekleşen bu kasılmalarda kadın eşini iterek birleşmeye engel olmaya çalışır.

Cinsel hevessizlik ve vajinismus değişik haller mıdır?

Cinsel hevessizlik bozukluğunda cinsellikle alakalı her türlü aktiviteden kaçınma hali söz konusudur vajinismusta ise cinsel heves normaldir problem yalnızca cinsel birleşmededir. Pek çok çift ön sevişmeden haz alır ve birbirlerini değişik şekillerde tatmin ederler.

Cinsel temasa girememenin kadınlarda tek sebebi vajinismus mudur?

Kadınlarda cinsel temasa girememe sebepleri içersinde en sık görülen vajinismus bozukluğudur. Kızlık zarı ile alakalı anormal yapılar, cinsel hevessizlik, vajinal kuruluk erkek eşle alakalı sertleşme ve erken boşalma gibi problemler de cinsel temasa girememe bozukluğune yol açabilir.

Vajinismusta tanı nasıl konur?

Vajinismusta net tanı hasta öyküsü ve yapılacak kolay bir jinekolojik değerlendirme ile konulabilir. Bu meseleye yaşam sürdüren bayanlara yapılacak muayenelerde çok titiz davranılması gerekir. Ağrı fobisi sebebiyle meydana gelen bu problemde muayeneler ağrısız ve acısız ve bir alet kullanmadan yapılmalıdır. Yapılacak değerlendirme ardından da hastanın anatomik bünyesinde problem olup olmadığı saptanır ve vajinismusun derecesi ve seviyesi belirlenerek uygulanacak olan tedaviye karar verilir.

Vajinismus tedavisi olası müdür?

Vajinismus kadınlarda cinsel problemler ortamında hekime başvurma nedenleri yönünden ilk sıradadır. Bu problem bilimsel yöntemlerle, her gün üst üste alınan yoğunlaştırılmış cinsel terapilerle 3 gün gibi bir sürede çözümlenebilir. Tedavilerde hastaların genelde yapmadan korktukları parmak egzersizleri olmadan da netice alınabilir.

Tedavide en mühim etken bayanın bu problemden kurtulmayı aslında istemesi ve çözüm amacıyla terapistiyle uyum ortamında olmasıdır. Bu bozukluğu yaşam sürdüren çiftlerin en sık gerçekleştirdikleri hata kendi kendilerine bu problemden kurtulabileceklerini düşünüp çözümü vakte bırakmaktır. Yıllar geçmesine karşın bu problemle yaşamak, çözülebilecek bir bozukluğu erteleyip kronikleştirerek bayanın kendini ve temasını yıpratması ideal bir yaklaşım değildir. Bu hususta tecrübeli terapistlerle vajinismus bozukluğundan kısa sürede ve net olarak kurtulmak olasıdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.