Rehber

RETROAKTİF KISKANÇ MISINIZ?

Lazy

Ec27959C 18E1 4A90 A703 Dd7Ecb5F6868 Watch%20Pink%20Receipt%20Copy%209%20Copy

Özellikle romantik alakalarda kıskançlık konusunda biraz deneyiminiz olabilir. Orta sıra kendinizi inançsız hissetmeniz yahut partnerinizin bir diğerine ilgi duyabileceğinden endişelenmeniz epey olağandır.

Partnerinizin geçmişte kim ya da kimlerden hoşlandığı konusundaki inançsız mi hissediyorsunuz? Görünüşe nazaran bunun bir ismi var; retroaktif kıskançlık yani geçmişe dönük kıskançlık. Bu kıskançlık çeşidi, partnerinizin geçmiş bağlarına karşı kıskançlığı söz ediyor.

Uzmanlar, bir partnerin geçmişine ilgi, meraklıdan takıntılıya kadar değişebileceğini belirtiyor. Sıradan kıskançlık üzere, geçmişe dönük kıskançlık da epey yaygındır. Her vakit sorun yaratmaz, lakin bazen takıntılı hale gelebilir ve sıhhatsiz yahut yıkıcı formlarda ortaya çıkabilir.

Güzel haber! Bu hisler üzerinde çalışabilirsiniz.

Kıskançlık cinsleri, süreksiz olma eğilimindedirler ve çoklukla epey süratli geçerler.

Geriye dönük kıskançlık farklı bir tecrübedir. Sebeplerini ve bağlar için neden bu kadar yıkıcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Peki, geçmişe dönük kıskançlık tam olarak nedir? Geriye dönük kıskançlık, bir kıskançlık modelidir. Partnerinizin cinsel yahut romantik geçmişiyle ilgilidir.Ama bu, partnerinizin eski sevgililerinize karşı her kıskançlığının geriye dönük kıskançlık olduğu manasına gelmez.

Geriye dönük kıskançlık, takıntılı niyetlerle alakalıdır. Bu niyetler daha sonra bağlantınızı etkileyen sıhhatsiz, olumsuz hareketlere yol açar. Bu cins kıskançlık farklıdır; özdeğer eksikliğine odaklanır. Çoklukla, eşinizin evvelki bağları yahut cinsel partnerleriyle bir karşılaştırma içerir.

Geriye dönük kıskançlık bazen geriye dönük kıskançlık OKB’si olarak isimlendirilir. Bunun nedeni, geçmişe dönük kıskançlıktan muzdarip insanların OKB hastalarıyla ortak noktalarının olmasıdır. Tıpkı niyet ve davranış kalıplarının birçoklarını sergilerler. Obsesif-Kompulsif Bozukluk, geçmişe dönük kıskançlık üzere, obsesif ve girici niyetlerle karakterizedir. Yinelenen ve takıntılı davranışlar ve hayal edilen olayların zihinsel sinemalarını tekrar oynatmak da yaygındır. Bu zihinsel sıhhat bozukluklarının her ikisi de tekrarlayan ve kalıcı davranışlara yol açar. Sonuçta bu davranış ilgilere ziyan verir ve günlük ömürde aksamalara neden olur.

Geriye dönük kıskançlığın ortak belirtileri

Daha evvel de söylediğimiz üzere, vakit zaman kıskanç hissetmek olağandır. Eşinizin geçmiş ilgilerini kıskanmakla çaba edebilirsiniz. Lakin, bu otomatik olarak geçmişe dönük kıskançlık problemleriniz olduğu manasına gelmez.

Geriye dönük kıskançlık, çok daha önemli semptomlarla karakterizedir. Bunlar da, bağlantınıza ziyan veren olumsuz davranışların kısır döngüsüne yol açar.

Duygusal kalıplar

Geriye dönük kıskançlıkta, istenmeyen niyetlerin çeşitli duygusal kalıpları vardır. Birincil hislerden biri dehşettir. Bu beşerler ekseriyetle partnerlerini geçmişteki romantik yahut cinsel partnerlerine kaptırma korkusu yaşarlar. Tipik olarak, eşinizi evvelki bir partnere kaybetme korkusu, sizi sahiden sevdiklerine dair kuşku ile el ele masraf.

Diğer bir yaygın davranış, partnerinizi geçmişini sorgulamaktır. Bu tartışmalara yol açabilir. Niçin mi? Zira partneriniz bu muameleyi hak edecek bir şey yaptığını düşünmüyor. Bu durumdan muzdarip birçok insan da kıskançlıkla gayret eder.

Davranış kalıpları

Düşünce kalıpları geriye dönük kıskançlığın tek belirtisi değildir. Davranış kalıpları, bundan muzdarip olduğunuzun bir öbür değerli işaretidir. Geriye dönük kıskançlıktan muzdarip beşerler ekseriyetle internette gezinmekle meşgul olurlar. Ne hissettikleri hakkında bilgi ararlar. Ve uğraştıkları his ve niyetler hakkında doğrulama ve tavsiye ararlar.

Tipik olarak, eşlerinin toplumsal medya profillerini gözetlemekle de çaba ederler. Eşlerinin geçmişi hakkında bilgi edinmek için e-postalara yahut toplumsal profillere bile girebilirler.

Diğer bir yaygın davranış, partnerinizi geçmişleri hakkında sorgulamaktır. Bu tartışmalara yol açabilir zira partneriniz bu biçimde görüşmeyi hak edecek bir şey yapmadığını düşünüyor. Emsal halde, bu çeşit bir kıskançlıkla gayret ediyorsanız, eşinize romantik geçmişi hakkında alaycı, küçümseyici yahut sivri yorumlar yapabilirsiniz.

Geçmişe dönük kıskançlıktan muzdarip birçok kişi de kanıları üzerinde durur. Sonuç olarak, kara kara düşünmek sorunu devam ettirebilir ve zati tuzağa düştükleri döngüyü daha da kötüleştirebilir.

Döngüyü kırmak için stratejiler

Geriye dönük kıskançlığın üstesinden gelmek katiyen zordur, lakin katiyen imkansız değildir. Bu tıp kıskançlığı aşmanın birinci adımı, bir probleminiz olduğunu kabul etmektir. Fikirlerinizin ve davranışlarınızın sağlıklı olmadığını kabul ederek, gereksiniminiz olan yardımı almak için kapıyı açıyorsunuz.

Ciddi bir sıkıntıyla gayret ettiğinizi kabul ettiğinizde, kendinizi eşinizin yerine koymayı denemenin vakti geldi. Partnerinizi nasıl olumsuz etkilediğinizi anlamak, sıhhatsiz kalıpları durdurmanıza yardımcı olabilir. Partnerinizi istediğiniz üzere sevmeye ve desteklemeye başlamanıza yardımcı olabilir.

Bir sonraki adım muhtemelen en zoru fakat birebir vakitte kendiniz için kurduğunuz kalıpları kırmanın anahtarıdır. Eşinizin geçmişini gözetleme, tartışma yahut araştırma yapma dürtüsüne direnmeniz gerekecek. Birinci başta güç olsa da, bu dürtülere direnmek, oluşturduğunuz olumsuz davranış kalıplarını durduran şeydir.

Partnerinizle konuşmak da bu kıskançlığın üstesinden gelmenin kıymetli bir kesimidir. Partnerinizle bir şeyler konuştuğunuzda, hareketlerinizin bağınızı ve partnerinizi nasıl etkilediğini daha net görebilirsiniz.

Geriye dönük kıskançlık hislerinin üstesinden gelmek için öbür bir strateji, kendinize kendi öz bedelinizi hatırlatmaktır. Tekrarlayan olumlamalar, kıskançlığı geride bırakmanıza ve ilgiye ne getirdiğinize odaklanmanıza yardımcı olabilir.

İlişkinizde geçmişe dönük kıskançlık yaşıyorsanız, buna bir son vermenin vakti geldi. Bu çeşit kıskançlık, sizi incitmekten, eşinizi incitmekten ve nihayetinde bağınızı mahvetmekten öbür bir şey yapmıyor.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.