Rehber

Mevsimler Cinsel İsteğinizi Nasıl Etkiler?

Lazy

Mevsimler Cinsel İsteğinizi Nasıl Etkiler?

Mevsimler Cinsel İsteğinizi Nasıl Etkiler? Mevsim farkılıkları enerjimizi, uykumuzu, ruh halimizi hem de beslenme düzenimizi bile etkiliyor. Peki ya cinsellik? Mevsimlerin cinsel heves üstünde bir tesiri var mı?

Libidoda mevsimsel değişiklikler

Yaz, insanların senenin diğer zamanlarından daha heyecanlı hissettiği gerektiğince ‘sıcak’ bir mevsimdir. Yaz aylarında daha çok sosyallik ve daha çok tatilin yanısıra saha çok seks olacağı da düşünülür. Fakat hormon değişimlerine baktığımızda yaz, cinsel talebin azaldığı bir mevsimdir.

Erkekler ve kadınlarda testosteron üstüne oluşturulan bir çalışmada tetkikcılar, iki tarafın da yaz aylarında testosteron seviyelerinde düşüş bulunduğunu meydana koydu. Aynı çalışmada kadın ve erkeklerin testosteron seviyelerinin sonbaharda, yaz aylarının aksine ciddi bir artış yaşadığı da bulundu.

Sadece erkekler üstünde oluşturulan ikinci bir çalışma, ekim ve kasım aylarında testosteron seviyelerinde doruk yaşandığı belirleme edildi. Yani çiftler amacıyla cinsel talebin doruk yaptığı devre sonbahar ayları olarak belirlendi.

Bazı incelemeler soğuk kış aylarında erkeklerin cinsel heveslerinin azaldığını belirtirken diğer bir tetkik neticesine göre ise erkekler soğuk aylarda bayanın bedenini daha çekici buluyor.

Libidoyu arttırmanın birtakım kolay yolları

Tüm bunların ötesinde Covid-19 salgını, hayatımızda her şeyi bulunduğu gibi yatak odalarımızı da etkiledi. Stres, kaygı ve korku bireylerin cinsel talebinin azalmasına, depresyona girmesine namacıyla oldu.

Neyse ki, libidonuzu ve testosteron seviyelerini çoğaltmak amacıyla yapabileceğiniz pek çok şey var. Bunlardan bir adedini beslenme rutininize göz atmak ve problem varsa düzenlemek. Örneğin avokado ve somon gibi natural yağlar bakımından varlıklı gıdalar tüketmek hormonları dengelemeye yardımcı olur ve libidoyu da arttırır.

Egzersiz gerçekleştirme cinsel talebi arttırmanın en iyi yollarından biridir. Hele ki partneriniz ile birlikte spor yapma şansınız varsa şahane!

Düşük libidonun namacıylai psikolojik sebepler de olabilir. İlişkinizde mutsuz musunuz? Sorun partneriniz mi? Kendi amacıylaizde mi problemler yaşıyorsunuz? Bunları bir ekspertize danışarak çözebilir, kendiniz amacıyla doğru olanı bulabilirsiniz.