Rehber

Korona (COVID-19) Cinsel Yolla Bulaşır Mı, Nelere Dikkat Etmeli?

Lazy

“Tüm dünyada etkisini devam ettiren koronavirüs salgını hayatımızın her bölümünde bulunduğu gibi cinsel yaşantımızı da etkiliyor. Temelde solunum ve damlacık yolu ile bulaşan korona (COVID-19) virüsü cinsel yolla bulaşır mı merak ediliyor. Korona (COVID-19) Cinsel Yolla Bulaşır Mı, Nelere Dikkat Etmeli? Uzmanların sosyal mesafe, hijyen ikazında bulunduğu koronavirüsle mücadelede cinsel beraberlikte nelere ilgi edilmeli? İşte uzmanından öneriler…”


Koronavirüs salgını devam eder iken aşılama süreciyle beraber yeni bir devreye girildi. Fakat sosyal mesafenin önemine ilgi çeken eksprlerin uyarılarında akla ilk gelen soru “Korona cinsel yolla bulaşır mı?” oluyor. Ürolog Prof. Dr. Ege Can Şerefoğlu, cinsel hayatta ilgi edilmesi gereken konusu ile ilgili mühim uyarılarda bulundu.

Korona (COVID-19) cinsel yolla bulaşır mı?

Koronavirüsün HIV, insan papilloma virüsü (HPV) ya da herpes virüsü (HSV) gibi meni ya da vajinal salgılarda bulunduğuna dair rastgele bir bilimsel veri bulunmuyor. Fakat cinsel temas sırasında koronavirüsün bir şahıstan diğerine damlacık yolu ile bulaşma olsılığı hayli yüksek. Bu amaçla koronavirüs pandemisi sırasında güvenilir cinsel hayat amacıyla birtakım önlemler alabilmek gerekiyor.

Koronavirüs sürecinde cinsel temas sırasında nelere ilgi etmeli?

Her ne kadar bu alanda rastgele bir çalışma yapılmış olmasa da beraber hayat sürdüren ve sosyal izolasyon çağrılarına uyan tek eşli çiftlerin cinsel beraberliklerinde koronavirüs bulaşma olsılığı bulunmuyor. Fakat bu senaryo dışındaki cinsel beraberliklerde koronavirüs bulaşma riski bulunduğu amacıyla ilgili olmak gerekiyor.

Korona (COVID-19) Cinsel Yolla Bulaşır Mı, Nelere Dikkat Etmeli Uzmanından Öneriler

Korona (COVID-19) öpüşme ile bulaşır mı?

Koronavirüs tükürük ve solunum yolları salgılarında bulunur. Bu amaçla öpüşme sırasında çiftlerin birbirlerine virüs bulaştırma ihtimalleri son derece yüksektir. Koronavirüs bulaşan kişide hastalığın bulgularının çıkması 14 gün kadar sürebildiği unutulmamalı ve sosyal izolasyona uymayan şahıslarla (sağlıklı görünseler bile) öpüşmekten kaçınılmalıdır.