Rehber

Covid 19 ve Cinsellik

Lazy

Covid 19 ve Cinsellik, Dünya Sağlık örgütünün 11 Mart 2020’de COVİD-19 pandemi ilan edilmesi ile beraber her birimizin hayatında çok şey değişti. Ülkeler virusün yayılmasını önlemek ve hastalık- ölüm süratini azaltmak hedefli bir grup önlemler almaya başladı, karantina uygulamalarına geçildi. Bilindiği gibi COVİD-19 corona virüs sebebiyle meydana çıkan ve başta damlacık yolu, tükürük ya da virüslü yüzeylere ilişki ardından meydana gelen bir hastalıktır. Kişiler arası fiziksel-sosyal mesefe kuralı da bu geçişin en aza indirilmesi sebebiyle uygulanmaktadır. Bu noktada bireylerin iş ve sosyal hayatı değişmekte, daha çok evde kalmakta, çift ilişkilar ve aile ilişkilarinde birtakım farklılıklar olmaktadır.

Öte yandan cinsellik ile alakalı çalışmalar son senelerde bütün dünyada hızlanmıştır, COVİD-19 ve cinsel sıhhat/hayat ile alakalı yeni yayınlar da gündeme gelmiştir. Elimizdeki bilgiler COVİD-19’un cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunu göstermek amacıyla yeterli değildir. Bunun yanısıra sperm ile bulaş olabileceğine dair yeni bulgular gelmeye başlamıştır. Bunun yanısıra cinsellikte öpüşme ve fiziksel ilişki gibi kısımların zenginliği COVİD-19 pandemisinde cinsel hayat ve sıhhat konusu ile alakalı bir grup uyarıların meydana çıkmasına sebep olmuştur.

Covid 19 ve Cinsel Yaşam

Cinselliğin sıhhatli yaşanması zorlama olmadan her iki tarafın kendi iradesi ile yakınlık kurması ile olasıdür. Bu yakınlık COVİD-19 bulaşı amacıyla imkân yaratabilmektedir. Fiziksel kısıtlamalar, ev içi geçirilen sürenin artması, işin eve taşınması ya da partnerle daha çok süre geçirme gibi rutinin bozulduğu haller ise kimi vakit cinsel hayat ve yakın ilişkita olumsuzlukları yanısıra getirebilmektedir. Yine kişinin kendi duygudurumundaki farklılıklar, varoluşsal kaygılar, hastalık ve ölümle yüzleşme gibi psikolojik etkiler de cinsel heves düzeyini etkilmekte ya da cinsel fonksiyonlerde farklılıklar yaratabilmektedir. Peki bu alışık olmadığımız hayat devresinde varoluşumuzun parçalarından biri olan cinsel sağlığımız güvenilirğini sağlamak ve güvenilir cinsel hayat amacıyla nelere ilgi etmeliyiz?

Öncelikle halihazırda bir partneriniz yoksa yeni bir partner ile tanışmak ve cinsellik hayat sürdürmek amacıyla güvenilir bir dönemde değilsiniz. Bu gruba giren bireylerde asli önerimiz partnerli cinsel hayattan henüz uzak kalmak olacaktır. Öte yandan kimi vakit cinsel dürtülerin bastırılması bireyler amacıyla olası olmayabilir. Yeni partner arayışından çok kendi bireysel cinselliğimiz keşfi ve kendimize dönüp kendi bedenimizle iyi bir ilişki kurma süreyi olarak bu devresi dşayetlendirebiliriz. Dolayısıyla partneri olmayan bireylere bu dönemde mastürbasyon etkinlikleri, güvenilir seks oyuncaklarının tüketimi cinsel tatmin amacıyla ideal yöntemlerdir.

Pandeminin Cinselliğe Etkisi

Partneri olup ayrı hayat sürdüren bireyler amacıyla de cinsel yakınlıkta farklılıklar yaşanabilir. Farklı ortamlarda hayat sürdüren bireylerde dışardan corona virüs ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Dolayısıyla bu çiftlere cinsel yakınlık amacıyla telefon ya da mesajlaşma ile cinsel fantazilerin paylaşılması ve tekrar mastürbasyon gibi aktiveteleri önermekteyiz. Unutmayalım ki cinsellik fiziksel, görsel, işitsel ya da psikolojik uyarılar ile şekillenir ve fiziksel yakınlığın olmayışı ile başka uyaranlar döneme girebilir.

Aynı evde hayat sürdüren partnerler amacıyla şayet bireyler COVİD-19 bulguları göstermiyorsa ve pandemi kurallarına uyuyorsa cinsel yakınlaşma ve etkinlik amacıyla problem görünmemektedir. Çiftlerden birinin semptom göstermesi ise cinselliğin durdurulmasını gerektirir. Nisan 2020’de oluşturulan ve aynı evde hayat sürdüren çiftlerde oluşturulan bir çalışma %72,5 çiftin haftada 1 ila 5 kez cinsel yakınlaşmasının olduğunu göstermiştir. Cinsel yakınlaşmanın bireylerde mental ve fiziksel olarak sağlığa faydalı olduğu, sevinç ve genel hayat doyumunu çoğalttığı da bilinmektedir. Bunun yanısıra hem bulaş korkusu hem de sahip olunan durumdan kaynaklanan psikolojik etkiler nedeniyle ve çiftlerde cinsel heveste ve tatminde azalma ya da cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilmektedir.

Sonuç olarak COVİD-19 cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmamakla beraber ilişki ile bulaşabildiği amacıyla cinsel davranışlarda ve tatminde farklılık yaratacağı bilinmelidir. Bu sürecin insan cinsel sağlığı ve hayatına tesiri ise önümüzdeki senelerde daha netleşecektir.

https://www.efantazi.com/