Rehber

CİNSEL KİMYA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Lazy

Aeeb6F3F 7D49 4Dcb 9C28 B7C0Ae230185 Kapak%20Copy

Birine karşı o ani fizikî çekime sahip olduğunuzda, bu cinsel kimyanın bir işaretidir. Avuç içleriniz terliyor ve nefes darlığınız var, birine süratli ve ağır bir halde çekiliyorsunuz… Cinsel kimya, çoklukla bir ilginin başlangıcında besbellidir ve birçok bağın değerli bir bileşenidir.

Kimya, bazen daha derin bir ilişkiyi yansıtır. Lakin cinsel kimya ile mümkün derin ve samimi bir bağın daha fazla ima ettiği şey ortasında nasıl ayrım yapabilirsiniz?

Cinsel kimyanın tüm ayrıntıları hakkında merak edilenler için okumaya devam edin.

Şehvet ve Cazibe
Şehvet, cinsel tatmin isteğidir. Beynin hipotalamusu, testosteron ve östrojen hormonlarının üretimini tesirler. Bu, cinsel istek hislerimizi harekete geçirir.

Birinden etkilendiğimizde, beynimiz yüksek seviyede dopamin ve norepinefrin salgılar. Dopamin ve norepinefrin bizi sersemletici, enerjik ve coşkulu yapar, bazen iştahsızlık ve uyuyamama ile sonuçlanabilir.

Özel biriyle tanıştıktan sonra yemek yiyemediklerini, uyuyamadıklarını yahut konsantre olamadıklarını söyleyen arkadaşları yahut aile üyelerini hepimiz biliyoruz. Midelerinde kelebekler uçuştuğunu söylerler. Âşık olduklarını argüman ettikleri yeni alaka için çok heyecanlılardır. Fakat birçok vakit, aslında bu konuşan fizikî kimyadır.

Yoğun cinsel kimyanın manyetizması yeterli ve kısa vadeli bağlara yol açabilir. Her iki taraf da birlikte geçirdikleri vaktin gerçekte ne olduğunun farkında olduğu sürece, fizikî zevke dayalı bağlar güzel sonuç verebilir.

Cinsel Kimyanın Müspet Tarafı

Cinsel kimya sekse yol açtığında, birçok yararı vardır. Fizikî açıdan seks, sıhhatinizi düzgünleştiren bir idman hali olmasının yanı sıra, bağışıklık işleviniz artırır, olumlu kardiyak tesirler elde edersiniz ve hatta migrende baş ağrısı algısı azalır.

Cinsel kimyada kaynaklanan seks yapmanın ruhsal yararları da çok taraflıdır. Kanıtlanmış yararlardan birkaçı, gerilimden kurtulma, daha fazla memnunluk oranı ve gelişmiş uyku kalitesini içerir.

Bu nedenle, cinsel çekim cinsel bir alakaya yol açtığında, ondan gelen birçok olumlu şey vardır.

Cinsel Kimyanın Tehlikeli Tarafı
Bazı çiftler birbirlerine tutkulu ve fizikî bir biçimde çekildikleri vakit, biri daha uzun periyodik bir bağ isteyebilir, başkası ise yalnızca fizikî olarak kalmaktan şad olabilir.

Çiftler, birbirlerinin en kötüsünü ortaya çıkardıklarını da keşfedebilirler. İki kişi, güçlü bir fizikî ve cinsel odaklı bağ uğruna bağlantı dinamiklerinin geri kalanını gözden kaçırdığında, bu güzele gitmez. Aldatma, şiddet, saygısızlık ve öbür önemli meseleler, seks nedeniyle asla göz gerisi edilmemelidir.

İki kişi birbirine takıntılı olduğunda ve sıra dışı bir cinsel kimyaya sahip olduklarında, birbirlerinden ayrılmak için gayret edebilirler lakin birlikte kalamayacaklarını da bilirler. Bu tıp bir bağ süratle toksik hale gelebilir.

Bağlanma Tarzları Bizi Nasıl Tesirler?
Uzmanlar, birine âşık olmanın ve şahane bir cinsel kimyaya sahip olmanın bazen geçmiş takıntılarla irtibatlı olabileceğini öne sürüyor. Bazen bu, bilinçsiz ve çözülmemiş aile dinamiklerini içerebilir.

Bilinçsiz ve çözülmemiş aile dinamikleri de dâhil olmak üzere, size geçmişinizi hatırlatan insanlara güçlü bir halde çekilmeniz mümkündür. Örneğin, karşılanacağını umduğunuz gereksinimleri karşılamayan birincil ebeveyn figürüne benzeyen bir partnere çekilebilirsiniz. Sonuç olarak, partnerinizle olan bağlantınızı bilinçsizce güzelleştirmeye çalışırken bulabilirsiniz.

Bunu artan farkındalık, cesaretli bağlantı, büyük ihtimam ve niyetle yönlendirmek kıymetlidir. Geçmiş bir alakada meydana gelen travmayı mevcut ilginiz aracılığıyla düzgünleştirmek mümkündür, fakat geçmiş travmayı tekrarlamak da mümkündür.

Cinsel kimya, sizi birinin çocukluktan kaynaklanan sıkıntılarından koruyamaz. Ülkü olarak olgunlaştıkça, alakalarda etkileşim ve davranış biçimlerimiz inançlı bağlanma tarzı denen şeyi yansıtır. Bu, toplumsal olarak rahat olduğumuz, diğerlerine güvendiğimiz, uygun bir özsaygıya sahip olduğumuz, hislerimizi arkadaşlarımız ve ailemizle paylaştığımız manasına gelir.

Ama uzmanlar, şayet bir çift aşk balonu içindeyken arkadaşlarını ve ailesini görmezden gelme noktasına gelirse, bunun sonunun ekseriyetle uygun olmayacağı konusunda bizi uyarıyor. Yani, birden fazla insan masaya inançlı bağlanmalarla gelmiyor ve sağlıklı ve olgun bir bağlantı için çabucak hazır olmayabiliyor.

Örneğin korkulu-kaçınan bir bağlanma tarzı gösteren bireyler, sevgi ve şefkat için can atsalar da diğerlerine güvenmezler ve yakın bağlantılar kurmak konusunda isteksizdirler. Bu ekseriyetle çocukluk travması ile ilgilidir, bu bireyler sağlıklı bağlantıları sürdürmeye çalışmakta zorlanırlar.

Birçok beşerde kaçınma yahut kaygılı bağlanma tarzlarının bir kombinasyonu vardır. Hala o şahısla bir bağ keşfetmek istiyorlarsa, tek yapmaları gereken; işleri yavaşlatmak, daha organik ve daha az ağır bir tempoda ilerlemek.

İyi haber şu ki inançsız bağlanma tarzlarına sahip olanlar, bir uzmanının nezareti ve yönlendirmesi altında daha inançlı bir bağlanma tarzı geliştirebilirler. İnançlı bir bağlanma tarzı geliştirmek mümkündür, fakat bu vakit, ihtimam, niyet, efor, kendinizle ve diğerleriyle bağlantılarda ilişki travmasının güzelleşmesini gerektirir.

Bağlanma tarzları vakitle gelişebilir ve tüm bağlanma tarzlarına sahip bireyler, farklı bağlanma tarzlarına sahip şahıslarla alaka içinde olabilir. Bu farkındalık, bağlantı, niyet ve güzelleşmeye, değişmeye, işleri farklı biçimde yapmaya ve büyümeye açıklık, isteklilik ve bağlılıkla olabilir.

Cinsel Kimya Azaldığında
Cinsel kimya bir bağlantıyı körükleyebilir ve sonunda yakınlığa yol açabilir. Fizikî çekim, insanların sonra daha derin bir duygusal bağ geliştirmesine yardımcı olabilir.

Cinsel kimya azaldığında ne olur? Tutku ve çekiciliğin parıltısı söndüğünde, çiftler farkındalığın parlak ışığında oburunun tuhaflıklarını ve kusurlarını gördüklerinde sınanırlar.

Bu noktada, münasebetin temelinin büsbütün fizikî olup olmadığına ve onları daha fazla ileri götürmeyeceğine karar verebilirler. Yoksa oburunu daha yeterli tanıma ve tahminen de sonunda birlikte kalma yolunda devam etmek mi istiyorlar?

Elbette, günlük hayatın gerilim kaynakları ve zamansızlık, flört etmiş yahut bir müddettir birlikte olan şahısların cinsel ömürlerini olumsuz etkileyebilir. İş zorlukları, finansal baskılar ve çocukların doğumu, çiftlerin geçmişte yaşadığı dertsiz cinsel hayatlarını etkileyebilir.

Ancak çiftler, birbirlerini tanımanın ve birlikte yaşamanın bir sonucu olarak ortaya çıkan manileri aştığında, birbirlerine karşı yakınlık, hürmet ve sevgi hislerinin çoktan geliştiğini görürler. Cinsel benliklerinden vazgeçmeden tatmin edici bir ilgi kurmaya devam edebilirler. Cinsel kimya, bir bağlantıyı canlı tutan ve geliştiren kıymetli bir bileşen olmaya devam ediyor.

Yakınlığın Rolü

Yakınlık, fizikî, zihinsel ve duygusal bir yakınlık olarak tanımlanabilir. Yakınlık ve seks iç içe olabilir. Bir alakada samimiyeti paylaşmak ve deneyimlemek, şu hislere yol açabilir:
• Emniyet
• Cazibe
• Güven
• Bağlantıya açıklık
• Güvenlik açığı
• Dürüstlükle paylaşımda rahatlık ve destek
• Bakımlı olmak
• Hürmet duymak

Yakınlık hisleri bir bağlantıyı geliştirir. Beşerler, bir çift olarak birlikte geçirdikleri vakti artırarak, elektronik aygıtları kapatarak, birbirleriyle büsbütün birlikte olarak ve açıklık, kırılganlık ve dürüstlükle irtibat kurarak bağlantılarını ve evliliklerini geliştirmek için daha fazla duygusal yakınlık duygusu yaratabilirler.

Sevgi Dolu İlişkiler

Cinsel kimya, olgun ve sevgi dolu bir ilgiye yol açabilir. Olgun, samimi ve sevgi dolu alakaların birbirine bağlı iki insanı yansıttığından emin olabilirsiniz.

Oksitosin hipotalamusta üretilir, bunlar da empati ve bağlılık hissetmenize, birbirinizle hakikaten bağ kurmanıza yardımcı olan nörotransmiterdir. Oksitosin, kucaklaşma hormonu olarak isimlendirilmiştir ve bazen aşk hormonu olarak da anılır. Ebeveyn-bebek bağı sırasında, uzun vakittir arkadaşlar konuşurken ve eşler sevgiyle kucakladığında, oksitosin yakın sevgi dolu münasebetler yaratmada ve sürdürmede büyük ve yadsınamaz bir rol oynar.

Cinsel kimya tutkulu ve neredeyse coşkulu bir his olsa da, bazen bir partner ararken kararınızı bulanıklaştırabilir yahut yanlış bir yakınlık duygusu yaratabilir. Öteki bir bireye olan dileğinizin şehvetten mi yoksa aşktan mı kaynaklandığını anlamakta zahmet çekiyorsanız, bir terapist hislerinizi anlamanıza ve çözmenize yardımcı olabilir.

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.