Rehber

CİLT BAKIMININ ALTIN KURALLARI

Lazy

E88Ebebb Af8C 41F9 8Ccd Cc45D6Fde788 +4%20Elle%20Efsane%20Cuma

Cilt bakımı tıpkı spor, beslenme, nefes alma, su içme üzere, hayatın olağan bir rutini. Bu rutini aksattığımızda ise cildimiz için istenmedik sonuçlarla karşılaşıyoruz. Pekala, günlük cilt bakımımızı nasıl daha sağlıklı, daha pratik ve daha tesirli bir biçimde uygulayabiliriz? İşte bilmeniz gereken altın kurallar.

1. Önleyici bakım
Öncelikle, cildimize hasar veren mümkün ziyanlı tesirleri hayatımızdan çıkarmak, cilt bakımının birinci ve en değerli adımıdır. Sigara, dik güneş ışınları, sert soğuk rüzgarlar, fazla sıcak suyla duş almak, cildi nemsiz bırakıp kurutmak, çıplak elle çamaşır, bulaşık yıkamak… Bunların hepsi, cilde ağır ziyan veren dış tesirler olarak, karşı tedbir almak zorunda olduğumuz ayrıntılar. Bunların tesirini hayatımızda mümkün olduğunca azaltmak, cilde hasar veren sıkıntılara karşı tedbir almamız manasına gelecek.

2. Hami bakım
Önlemlerimizi aldık ancak yeniden de kimi durumlardan kaçınmamız imkansız olacaktır. Güneş cilde ziyan veriyor diye ömrümüz boyunca meskene kapanacak halimiz yok. Eninde sonunda dışarı çıkmak zorundayız. Elbette güneşin dik gelmediği saatlerde dışarı çıkma seçeneğimiz varsa bu seçeneği kullanabiliriz. Ayrıyeten, şapka üzere aksesuarlarla cildi güneşten müdafaaya devam edebiliriz ve güneşe karşı koruyuculuğu olan kremleri de kullanabiliriz. Yeniden de hava koşulları ve rüzgar üzere tesirlerle cildimiz kuruma eğilimine girebilir, bunun için de her gün nemlendirici krem, el kremi üzere kollayıcı bakım uygulamalarına devam etmeliyiz. Ayrıyeten cildimizde oluşan lekeler için de sorun çok büyümeden leke kremi üzere tahlilleri uygulayabiliriz. Bu çeşit cilt bakım eserleri için Watsons eserlerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

3. Cilt sıcak suyu çok da sevmez
Soğuk havalarda konuta dönüp de sıcak suyun içine girmek büyük bir keyif olabilir lakin soğuktan üşümüş olan iç organlarınızın keyif çığlı attığı bu uygulama cildiniz için tam bir kabustur. Cilt çok sıcak suyu sevmez ve sıcak su nedeniyle kısa mühlet sonra deforme olabilir, yaşlanma belirtileri gösterebilir. Duşunuzu yaparken yahut sıcak su dolu bir küvete gireceksiniz, beden ısısından 5-10 derece yüksek suyu tercih etmenizi tavsiye ederiz.

4. Beslenirken otomatik cilt bakımı
Cilt sıhhatinizin beslenmeyle de büyük irtibatı olduğunu unutmamalısınız. Beslenmeniz sırasında cildinizin muhtaçlıklarını da göz önüne alarak, cildin kendini yenilemesini ve tedavi etmesini sağlayabilirsiniz. C vitamini ve A vitamini bakımından güçlü besinleri günlük öğünlerinize katabilirsiniz. Günün bir öğününde közlenmiş domates yahut domates sosu üzere yüksek likopen içeren bir lezzeti tabağınıza koyabilirsiniz ve cildinizin kendini yenilemesine fırsat yaratmış olursunuz.

5. Uyku cildin dostudur
Acı ancak gerçek şu ki, uykumuzdan feragat ettikçe, en başta cildimiz olmak üzere tüm iç organlarımız isyan bayrağını çeker. Uyku problemimiz büyüdükçe de sıhhatimiz düzgünce bozulur. Tüm organlarımız üzere cildin kendini toplaması için güzelce karartılmış bir odada, günde 7-8 saat kaliteli bir uykuya gereksinimimiz var. Bu müddet de hayatımızın üçte birine denk geliyor. Hayatın üçte birini uyuyarak geçirme fikri herkes için çok üzücü ancak maalesef insanoğlu medeniyeti şimdi bu sorunu yenebilecek bir teknoloji geliştirmedi ve cildimizin daha hoş görünmesi, kalbimizin sağlıklı atması, tüm organlarımızın sağlıklı işlemesi için her gün o 7-8 saati uyumak zorundayız.

Son olarak, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz online alışveriş platformu Hepsiburada.com, her mevsimde cildinizin bakımı için muhtaçlık duyacağınız tüm eserleri sunuyor. Ayrıyeten, Efsane Kasım indirimleri yaklaşıyorken, iPhone 14 pro yahut iPhone 12 fiyatları konusunda Hepsiburada.com’u incelemenizi de tavsiye ederiz.

İlgili Mesajlar