Şehir Stresi Cinsel İşlev Bozukluğuna Neden Oluyor!

Şehir Stresi Cinsel İşlev Bozukluğuna Neden Oluyor!

Cinsel fonksiyon bozukluklarının sebebi bedensel (organik) olabileceği gibi, psikolojik de olabilir. Arada sırada de bedensel hastalıklar ya da birtakım ilaçların (astım, tansiyon ve mide problemlerinde sarfedilen ilaçlar gibi) kullanımı ardından meydana çıkan cinsel fonksiyon bozuklukları, gerilimle tetiklenen psikolojik problemlerin eklenmesiyle daha da komplike bir hal alabilir.

Doğuştan getirilen özellikler, yetişme koşulları, ailenin tutumu ve cinselliğe bakışı, eğitim, yaşanan psikolojik travmalar ve gerilim sıhhatli cinselliği etkiler. Hem de cinsellikle alakalı eksik ve hatalı bilgiler, abartılı beklentiler, eşler arasındaki etkileşim problemleri da cinsel fonksiyon bozukluklarına zemin hazırlar.

Her üç şahıstan birisinde cinsel problem görülüyor

Sanıldığının aksine cinsel problemler gerektiğince sıktır. Yapılan çalışmalar her üç şahıstan birinin yaşamları süresince cinsel fonksiyon problemu tanı kriterlerini karşılayan bir halle karşılaştığını göstermektedir. Toplumumuzda psikiyatri polikliniklerine müracaat sebebi olarak en sık görülen cinsel bozukluklar; sertleşme problemleri, erken boşalma, orgazm bozuklukları ve vajinismustur. Ekonomik problemler, bir yakının hastalığı ya da yas süreci gibi kişide problem ve üzüntü yaratan hadiseler ya da hayati önemi olan problemler cinsel talebi azaltabilir.

 

Şehir gerilimi cinsel fonksiyon problemunu tetikliyor


Büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği gerilim cinsel fonksiyon problemuna namacıyla olabiliyor. Kentsel hayatın bir parçası olabilen süreğen gerilim de cinselliğinizi etkiliyor olabilir. Akut gerilim basitçe fark edilebilirken, süreğen gerilim sinsice yerleşmiş olabilir. Böyle hallerde salgılanan gerilim hormonları çoğu organ sistemini etkiler, detaylı bedensel ve cinsel fonksiyon problemunu da sahibi olan ruhsal bozukluklara namacıyla olurlar. Kronik gerilim depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi çoğu psikiyatrik bozukluğa yol açabilir. Ancak yalnızca cinselliğinizi de etkilemiş olabilir. Peki, süreğen gerilimin yol açtığı cinsel fonksiyon problemunu nasıl ayırt edebiliriz? Kronik gerilim göstergeleri olan birtakım açıklanan cinsel fonksiyon problemunuzdan evvelce ya da benzer vakitlerde başladıysa bunları dikkatte almalısınız.

Bu problemleri eşiniz ya da yakın dostlarınızla paylaşın

Bir süredir devam eden fakat dikkatinizi verdiğinizde fakat sonradan fark edebildiğiniz bulguları gözleyin. Etkileşim kurmada isteksizlik, Sosyal bölgelerden kaçınma, Uyku ve yemek alışkanlığında değişiklik, Motivasyonda düşme, Konsantrasyon problemu, Çabuk öfkelenme ya da tahammülsüzlük, Şiddetli olmayan baş ağrısı, Bedensel gerginlik hissi ve Artmış sigara ve alkol kullanımı gibi bulgularınden bir ya da birkaçı beraber olabilir.

Herkes amacıyla süreğen gerilim kaynakları değişikdır. Her bozuklukta bulunduğu gibi ilk olarak yapılabiliyorsa sebebin belirleme edilerek ortadan kaldırılması önemlidir. Sebebi kısa vadede ortadan kaldıramıyorsanız problemlerinıza değişik bakış açılarından bakmayı deneyin. Bu problemleri eşiniz ya da yakın dostlarınızla paylaşın. Neye gereksiniminiz bulunduğunu anlayın ve ihtiyaçlarınızın karşılanması amacıyla ufak adımlar atın.

Hobilerinize ve yakınlarınıza vakit ayırın. Hem de olasıysa açık havada ve derli toplu olarak oluşturulan egzersiz de size iyi gelebilir. Uyku ve yemek düzenini tekrardan sağlamaya çalışın. Hem de soluk ve gevşeme egzersizleri sizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Tüm bunlara karşın gerilimle mücadelede zorlanıyorsanız ve cinsel fonksiyon problemunuz devam ediyorsa bir ekspertize başvurmaktan kaçınmayın.